(پس از خلقت آدم) آدم عرض کرد:  ای کاش هـمـه آن ها را یکسان و یک اندازه می آفریدی که داراى یک طبیعت و یک خـلقـت مـی بـودند، و رنگ ها و عمرهایشان یکنواخت می بود، و از لحاظ روزی ها برابر می بودند، تا بـرخـى بر برخى دیگر ستم نمی کردند و هیچگونه حسد و کینه و اختلاف در میان شان پیدا نمی شد. خـدا فـرمـود:  .از ایـن جـهت دنیا و آخرت و زندگى و مرگ و اطاعت و معصیت و بهشت و دوزخ را آفریدم و در تقدیر و تدبیر خود اینگونه اراده کردم، به علم نافذی که نسبت به آن ها دارم میان صورت ها و پـیـکرها و رنگ ها و عمرها و روزی ها و اطاعت و معصیت شان تفاوت و اختلاف انداختم، آن ها را بـشـقـى و سـعـیـد، بـیـنـا و کـور، کـوتـاه و بـلنـد، بـا جـمـال و پـست، دانا و نادان، توانگر و مستمند، فرمانبر و نافرمان، سالم و بیمار، زمینگـیـر و بـى آفـت تـقـسیم نمودم تا (هر کس را به قدر استعدادش تکلیف کنم و بقدر اطاعتش پاداش دهم و دسته اى مشاغل سخت و مشکل را عهده دار شوند و نوع انسان باقى ماند و تا) سـالم به نا تندرست بنگرد و مرا بسبب عافیتش شکر گزارد و نا تندرست به سالم بنگرد و دعـا کـنـد و از مـن بـخـواهـد تـا او را عـافـیـت بـخـشم، و بر بلای من صبر کند تا از عطا جـزیـل خـود به او ثواب دهم، و توانگر به فقیر بنگرد و سپاس و شکر من بجا آوَرَد، و فقیر به توانگر بنگرد و دعا کند و از من بخواهد، و مؤمن به کافر بنگرد و براى آنکه هدایتش کرده ام سپاسگزارى من کند. از ایـنجهت آن ها را آفریدم تا در خوشى و ناخوشى و عافیت و گرفتارى و عطا و منعم آن ها را آزمـایـش کـنـم، منم خداوند مالک توانا. من حق دارم همه آنچه را مقدر کرده ام، طبق تدبیر مجرى سازم، و حق دارم آنچه را خواهم بنحویکه خواهم تغییر دهم و بعضى از آنچه را مؤخـر داشـتـه ام مـقدّم دارم و برخى را که مقدم داشته مؤخر کنم. منم خدایی که هر چه اراده کنم انـجـام دهم و از آنچه کنم بازخواست نشوم، و من مخلوقم را از آنچه کنند بازخواست نمایم. امام باقر (ع)

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ewfwekf Game World پانوشت پاور بانک برگزاری تشریفات مهمانی طراحی سایت برتر - طراح اول راز و رمز عاشقی با خدا هداياي تبليغاتي من نویس های یک‌ زن قیمت طلا و ارز